تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
      ابوریحان ()
روزی که تولستوی اندیشمند و نویسنده بزرگ درگذشت نویسنده: - جمعه ٢٩ آبان ،۱۳٩٤

روزی که تولستوی اندیشمند و نویسنده بزرگ درگذشت

Leo N. Tolstoy

20 نوامبر سال 1910 «لئو نیکلایوویچ تولستوی Leo Nikolayevich Tolstoy» نویسنده شهیر و اندیشمند روسیه در 82 سالگی در گذشت. طبق تقویم میلادی قدیم تاریخ مرگ تولستوی هفتم و یا نهم نوامبر بود. لئو نهم سپتامبر 1838 و در تقویم قدیم 28 آگوست این سال در یک خانواده ارباب ملک در منطقه تولی به دنیا آمده بود و در کودکی مادر و در نوجوانی پدر خود را از دست داده بود. وی به دلیل مخالف بودن با برنامه های تحصیلی تکراری و بعضا بی ارتباط، دانشگاه را در سال سوم، ناتمام رها کرد. تولستوی همه مراحل زندگی را طی کرد از جمله خدمت نظام وظیفه.
    تولستوی معتقد به «کمال Perfection» بود و می گفت فرد وقتی به کمال می رسد که جسما و روحا و اخلاقا سالم باشد. وی این سه عامل را عوامل شادی بخش زندگانی می دانست.    تولستوی مخصوصا بعد از میانسالی، مخالف بهره برداری انسان از انسان شده بود که در روسیه بیش از نقاط دیگر رواج داشت. دوبار سرف های املاک خودش را آزاد کرد ولی آنان به دلیل ناباوری آنجا را ترک نکردند. (روستاییانی که با املاک خرید و فروش می شدند و ضمیمه املاک بودند سرف نامیده می شدند)
    در زمینه نوشتن داستان عقیده داشت که داستان باید به گونه ای نوشته شود که خواننده عشق به زندگی پیدا کند و رو به کمال بکذارد و عشق به زندگی یعنی عشق به خود و جامعه.
    به باور تولستوی، نویسنده داستان باید آنچه را که می نویسند شخصا دیده و تجربه کرده باشد و به عبارت دیگر خود او آن را باور داشته باشد. داستان «آنا کارنینا» تجربه عشق خودش به سونیا بود که بعدا باهم ازدواج کردند.
    تولستوی داستانها و نمایشنامه های متعدد نوشت از جمله: دوران بچگی، نوجوانی، جوانی، آناکارنینا، جنگ و صلح، کوپن جعلی، پدر سرگیوس، آقا و نوکر، قزاقها و ....
    نامه هشدار دهنده او به تزار نیکلای دوم که در سال 1901 نوشته و ارسال شده و در موزه نگهداری می شود سند بزرگی است که در آن اوضاع نابسامان روسها منعکس است. تولستوی در این نامه به تزار هشدار داده بود که اگر آزادی ندهد و دموکراسی برقرار نکند و از شکاف پهناور میان فقیر و غنی نکاهد و نظام فئودالی را تعدیل نکند جنگ داخلی اجتناب ناپذیر خواهد بود و روسیه نابود خواهد شد. همین نامه بعدا باعث تعقیب قضایی او شد.
    تولستوی اواخر عمر از زنش قهر کرد و با قطار از زادگاه خود به صورت فرار خارج شد و در تنهایی درگذشت. وی دارای یازده فرزند بود.

نوشیروان کیهانی زاده

http://www.iranianshistoryonthisday.com/farsi.asp

  نظرات ()
مطالب اخیر "گلوتامین و BCAA’S" : دکتر احمدرضا بابایی روزی که تولستوی اندیشمند و نویسنده بزرگ درگذشت انتقال پایتخت ایران به شهر نیشابور قوی‌ترین مرد در عصر ناصرالدین‌شاه/عکس چلوکبابی در تهران قدیم زندگینامه ویل دورانت و کتاب تاریخ تمدن ناگفته هائی در مورد کراتین قرائت سوره مبارکه انسان: قاری دکتر بابایی مسئله جهانی تریاک افغانستان گذری بر افکار و نظرات سقراط
کلمات کلیدی وبلاگ افغانستان (۱) نیشابور (۱) تهران قدیم (۱) لئون تولستوی (۱) روش جستجو در گوگل (۱) کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت (۱) چلو کباب (۱) فواید گلوتامین (۱) آتیلا (۱) قویترین مرد ایران (۱) تاریخچه تریاک (۱) دکتر احمدرضا بابائی (۱) جستجوی حرفه ای در گوگل (۱) دیدگاههای اجتماعی ابوریحان (۱) دیدگاه ابوریحان بیرونی (۱) تالیفات ابوریحان بیرونی (۱) زندگینامه میزا محمد اخباری (۱) میرزا محمد اخباری و علوم غریبه (۱) میرزا محمد اخباری چله نشینی (۱) میرزا محمد اخباری و فتحعلی شاه قاجار (۱) روش سرچ در گوگل (۱) شیوه سرچ کردن گوگل (۱) اندیشه های سقراط (۱) افکار و نظرات سقراط (۱) زندگی سقراط (۱) واژه تریاک (۱) دکتر احمدرضا بابایی قرائت سوره مبارکه انسان (۱) صوت دکتر احمدرضا بابایی (۱) سوره مبارکه انسان قاری دکتر بابایی (۱) کراتین چیست (۱) کراتین و بدنسازی (۱) نقش و تاثیرات کراتین (۱) زندگینامه ویل دورانت (۱) سرگذشت ویل دورانت (۱) عصر ناصر الدین شاه (۱) عکس پهلوان یزدی (۱) سلسله ساسانی (۱) هون ها (۱) تولستوی نویسنده روسی (۱) سرگذشت تولستوی (۱) دکتر احمدرضا بابایی (۱) گلوتامین چیست (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب